erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

PAZARYERİ İLÇESİNDE 100. YIL KUTLAMALARI MUHTEŞEM OLDU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
PAZARYERİ İLÇESİNDE 100. YIL KUTLAMALARI MUHTEŞEM OLDU

PAZARYERİ İLÇESİNDE 100. YIL KUTLAMALARI MUHTEŞEM OLDU

Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı büyük bir coşku ile kutlandı.

İlk kutlama İlçe esnaflar odası,diğer kurum ve kuruluşların araçlarıyla düzenledikleri konvoy ilgiyle izlendi. Konvoyun ardından Hükümet konağı önünde tören yapıldı. Atatürk anıtına Kaymakamlık ve Belediye çelenklerinin sunulması saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla devam etti. Belediye Başkanı Zekiye Tekin günün mana ve önemini anlatan konuşmasında, “Pazaryeri halkının düşmanı bozguna uğrattığı günün 100. Yılı kutlamalarımıza hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.
Bu gün, tam 100 YIL ÖNCE Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, Kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin Pazaryerinde ateşle imtihan olduğu gündür.
Bu kutlu gün ,bu ,buram buram şehit kokan gün, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi Türk Milleti olanlara kutlu olsun….
“Binlerce yıllık geçmişi ile kültürlerin beşiği, tabii güzellikler manzumesi, kalplerin hızlı attığı, güneşin, farklı battığı, Verimli toprakların bereketi, çalışkan insanların sıcaklığı var bu coğrafyada. Dört mevsimi başka bir bahar tatlılığı ile geçen cennetten bir köşe pazaryeri. Bugün, yerel tarihimizin ulusal tarihimize ilham olduğu; ya kurtuluş ya ölüm ahdinin verilişinin günüdür. Bu bayram, bir dirilişin bayramıdır. Bugün, esenlik dolu günleri yaşayan bizlerin, bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür.
Birimiz diğerimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısı ,ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada, bu değerlerle; biz et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. Bu millet, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır
Tarih yazmak, tarih yapmak’ kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır” diyen ve bu cennet vatanı büyük fedakarlıklarla bizlere armağan eden, başta devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden, aziz şehitlerimizi, merhum gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum. 5 eylül kurtuluş bayramımızı kutluyor, hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi. Ardından Pazaryeri Belediye meclisinin aldığı kararla İlçe Kaymakamı Ferhat Altay’a fahri hemşerilik beratı takdim edildi. Yenişehir halk oyunları ekibi ve Bozüyük mehter takımının gösterilerinin ardından program yemek ikramıyla sona erdi.

Gece otogarda düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel sanatlar Müdürlüğü Halk Dansları topluluğu ve Türk Halk Müziği sanatçısı Zara konseri yoğun ilgi gördü.

Sahneye ilk olarak Halk Dansları ekibi çıktı. Büyük alkış alan gösterilerinin ardından Başkan Tekin kendilerine teşekkür ederek hediye taktim etti. Daha sonra Pazaryeri ilçesinin yerel sanatçısı Caner Gürer kendi yazıp bestelediği şarkılarıyla hemşerilerinden büyük alkış aldı. Alanı dolduran 7 bin kişinin tezahüratları arasında Türk Halk Müziğinin güçlü sesi sevilen sanatçı Zara sahneye çıktı. Söylediği bir birinden güzel türkülerle Pazaryeri halkından büyük alkış aldı. Pazaryeri ilçesinde ilk defa bu kadar kalabalık bir etkinlik düzenleyen Belediye Başkanı Zekiye Tekin alanı dolduranların en büyük başkan bizim başkan sloganlarıyla sahneye çıkarak kısa bir konuşma yaptı. Başkan Tekin gecenin düzenlenmesinde büyük katkı sağlayan tüm sponsorlara teşekkür etti. Sanatçı Zara’ya çiçek ve Kınık Köyüne has toprak kahve seti hediye ederek kendisine teşekkür etti. Gece slayt gösterisiyla sona erdi.

Konser programını Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay, Bozüyük Kaymakamı Adem Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Osman Yılmaz, Genel Sekreter Seda Bayrakçı, Ak Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım, MHP İl Başkanı Muhammet Fatih Yaşar, Deva Partisi İl Başkanı Kadir Emre, Siyasi parti il ve ilçelerin başkan ve yönetim kurulları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri,İstanbul, Eskişehir, Bozüyük, Bursa ve Bilecik Pazaryerililer dernek yöneticileri ile yaklaşık 7 bin kişi katıldı. Polis ve Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı konserde hiç bir taşkınlık yaşanmadı.

MG-4809
IMG-5351
posta kodu

IMG-4837
IMG-4843
IMG-4853
IMG-4867
IMG-4906
IMG-4924
IMG-4968
IMG-5032
IMG-5041
MG-5119
MG-5121
MG-5132
MG-5231-Kopya
MG-5331
MG-5365-Kopya
MG-5384
MG-5394
MG-5396
DSC00954
DSC00972
DSC00986
DSC00999
DSC01007
IMG-5116
IMG-5141
IMG-5143
IMG-5156
IMG-5248
IMG-5269
IMG-5343
IMG-5374

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.