erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MESUDİYE ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİNE BİLECİK’TEN AKRABA DESTEĞİ

Yayınlanma Tarihi :
MESUDİYE ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİNE BİLECİK’TEN AKRABA DESTEĞİ

MESUDİYE ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİNE BİLECİK’TEN AKRABA DESTEĞİ

Mesudiye Şehitlerini anma törenine şehit yakını olarak Pazaryeri Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sedat Büyük’te katıldı.

Çanakkale boğazında Kepez beldesi açıklarında 107 sene önce batırılan Mesudiye Zırhlısının şehitleri geniş katılımlı bir törenle anıldı. Birinci Dünya Şavaşı sırasında Çanakkale boğazının Kepez Sarısığlar mevkiinde,13/12/1914 tarihinde batırılan Mesudiye Zırhlısı şehitlerinden10 subay ve 25 askeri anmak üzere Deniz kuvvetlerine bağlı bir hücumbottan,denize çelenk atıldıktan sonra törene katılanlar ellerindeki karanfilleri denize bıraktılar.

Törene; Çanakkale belediye başkan yardımcıları Mehmet İrfan Mutluay ve Rabiya Turan Ünüvar, Kepez belediye başkanı Birol Arslan, Çanakkale Boğaz komutan yardımcısı, Hava radar komutanı, Sahil güvenlik komutanı, Gelibolu Tarihi Alan başkan yardımcısı, Turizm tanıtma derneği başkanı İsmet Balkan ve üyeleri, siyasi parti temsilcileri, 18 Mart Çanakkale üniversitesi temsilcisi, emekli öğretmenler,şehit yakını olarak Pazaryeri Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sedat Büyük ,basın ve medya kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende; şehitlerin memleketleri ve isimlerinin tek tek okunmasından sonra Kepez belediye başkanı Birol Arslan, Çanakkale Turizm Tanıtma derneği başkanı İsmet Balkan ve şehit yakını olarak törene Bilecik’ten davet edilen Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi müdürü Sedat Büyük birer konuşma yaptılar.

Kepez belediye başkanı Birol Arslan; “Mesudiye zırhlısının özelliklerini ve savaştaki görevinin önemini belirttikten sonra bu vatan için canlarını feda eden Mesudiye şehitlerinin devlet töreniyle anılmasının önemli olduğunu ” söyledi. Dernek başkanı İsmet Balkan da; “18 Mart Çanakkale zaferinin kazanılmasında Mesudiye şehitlerinin büyük katkısı olduğunu” belirtti.

Sedat Büyük ise yaptığı konuşmada; “Mesudiye Zırhlısında şehit olan akrabası Ahmet oğlu İsmail’in, dedesinin abisi olduğunu ve şehit İsmail ile gurur duyduğunu belirterek şehitlerle ilgili olarak 1995 yılından itibaren geniş araştırmalar yaptığını, Mesudiye şehitleri adına Kepez’de anıt ve park yapılması için Genelkurmay başkanlığına veya Deniz Kuvvetleri komutanlığına müracaat etmeyi düşündüğünü, Çanakkale’de şehitler adına yapılmış olan parkın açılışında bulunmaktan ve şehit isimlerinin anıtta yazılı olmasından büyük mutluluk duyduğunu, şehitleri rahmet ve saygıyla andığını” söyledi.

Konuşmaların ardından şehitler adına yapılan duadan sonra Kepez Belediyesi’nin yaptırdığı Mesudiye Zırhlısı Şehitler Parkı anıtının açılışı yapılarak halkın kullanımına sunuldu

Mesudiye-an-t
T-rene-kat-lan-protokol-yeleri
Sedat-B-y-k-konu-urken
Park-n-an-t
An-t-n-a-l-yap-l-rken
hd resımler

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.