erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR 32,2220 % 0.03
EURO 35,0319 % 0.03
STERLIN 40,9737 % 0.15
FRANG 35,4210 % 0.03
ALTIN 2.511,06 % 0,41
BITCOIN 67.653,74 1.297

HÜRRİYET SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİ- BASIN AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi :
HÜRRİYET SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİ- BASIN AÇIKLAMASI

HÜRRİYET SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİ- BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Sağlık Çalışanları

Kamu da çalışan Yedi Yüz Bin kamu işçisine yapılan %45 zammı yeterli olmasa da iyi bir kazanım olarak görüyoruz. Hürriyet Sağlık-Sen olarak her alanda omuz omuza, yan yana çalıştığımız işçi arkadaşlarımızın haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Whats-App-Image-2023-05-10-at-18-28-31

Buradan hükümete sesleniyoruz

Beş Milyonu aşkın memurun yaşanan ekonomik şartlar nedeniyle kiralarının bir maaş seviyesinde ve hatta daha yüksek olduğu bir dönemden geçerken açlık sınırı seviyesinde maaşlara mahkûm edilmesi çalışma barışını bozacağı gibi aldıkları eğitimin, risklerin ve sorumluluğun karşılığı günümüz koşullarında barınma, beslenme, eğitim ve ulaşım giderlerini karşılamaktan dahi uzak gelirler ile Devletimizin omurgasını teşkil eden kamu memurlarının temsil ettikleri kadrolara yaraşır seviyede maaşları hak ettiklerini düşünmekteyiz.

Pandemide tüm kamu çalışanlarının izinli olduğu zamanlarda canları pahasına hizmet veren, depremde, yangında ve selde ülkenin her bir tarafına gözü kapalı koşan ve hiç bir zaman hak ettiği değeri göremeyen sağlık çalışanları bu hükümet tarafından görmezden gelinmiştir.

Avrupa ülkelerinde aynı eğitimi almış ve daha az çalışma saatleri ve çok daha insani koşullarda hizmet veren bir hemşire ortalama 3600 Euro aylık maaş almakta ve bu tutar yaklaşık olarak 77.000 Türk Lirasına karşılık gelmektedir.

Kamu çalışanlarının gelirleri ve sosyal haklarının görüşüldüğü toplu sözleşme masalarında söz sahibi olan yetkili ama etkisiz sendikalar meydanlara inmek yerine makam peşinde koşmakta ve kişisel ikballeri uğruna memurun açlık seviyesinde maaş almasına göz yummaktadırlar.

Bizler Hürriyet Sağlık-Sen olarak artık bu gidişe DUR deme zamanı geldiğini düşünüyoruz. Hükümetin samimiyetle ve seçimden önce tüm memurlarla beraber sağlık çalışanlarına yoksulluk sınırının üstünde ve sağladıkları katma değer oranında maaş vermeye davet ediyoruz.

108 lira çocuk yardımı, 40 lira giyim yardımı gibi günümüz koşullarında komik denilecek rakamlarla oyalanmak istemiyoruz. Teşvik ve ek ödeme gibi bölük pörçük ve yetersiz gelir kalemleriyle kalabalıklaştırılmış değil, tamamı emekliliğe yansıyacak tek kalem maaş talebimizi de yineliyoruz.

Bizlere Temmuz ayında zam sözü verilmesi artık inandırıcı gelmiyor. Tıpkı kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da seçim önü zam verilmelidir. Çünkü bugüne kadar seçim gelmeden çalışanları düşünen bir iktidar görmedik. Seçimden önce zam istiyoruz. Memur seçim meydanlarında eylem yapmak zorunda bırakılmasın.

Son söz olarak;

Biz sağlık çalışanları siyasi taraf değiliz, biz sadece çocuklarının geleceğini düşünen sağlık çalışanlarının tarafındayız.

Whats-App-Image-2023-05-10-at-17-58-24

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.