erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DSİ’NİN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINA KÖYLERDEN BÜYÜK TEPKİ

Yayınlanma Tarihi :
DSİ’NİN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINA KÖYLERDEN BÜYÜK TEPKİ

DSİ’NİN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINA KÖYLERDEN BÜYÜK TEPKİ

Devlet Su İşleri (DSİ)’ nin Pilot bölge seçilen Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde toplulaştırma çalışması 2 Eylül tarihli resmi gazete yayınlanırken, karara ilçedeki çiftçilerin tepkisi çok büyük olmuş ve tüm ilçe halkı ve ilgili köyler bu konuda karara itiraz etmişti.

Halkın %100 ü nün karşı çıktığı bu konu basın yoluyla büyük kitlelere ulaşmış ve herkes alınan bu kararın iptal edilmesini ısrar edilmesi halinde komşular ve akrabalar arasında istenmeyen olayların çıkacağı söylenmişti.

DSİ bunu üzerine teknik ekiplerini ilk olarak Pazaryeri Halkının bilgilendirilmesi için Pazaryeri Belediyesi Kültür Merkezi salonunda büyük bir kalabalık önünde anlatmaya çalışmış fakat hiçbir çiftçiyi ikna edememişti. İlçe halkı arasında büyük bir infiale yol açan bu toplulaştırma konusu vatandaşların huzurunu bozdu.

Bazı bürokratların bu olayı Tarım ve Orman Bakanına götürmesi üzerine Bakan vatandaşın istemediği bir şeyi yapmamız mümkün olmaz demişti.

Bunun üzerine DSİ 3. Şube Müdürü H. Sezer Birdane başkanlığındaki ekipleri Pazaryeri ilçesinde toplulaştırmaya giren köyleri tek tek gezerek bu konu hakkında köylülerle istişare toplantıları düzenledi.

Büyükelmalı Köylüleri yaşadıkları coğrafya hakkında ve bilgi birikimleriyle adeta ders verdiler

İlk toplantı Büyük Elmalı Köyünde yapıldı. Köy Muhtarı Başar Cengiz’in köy meydanında topladığı köylülerle yetkililer ile köylülerin karşılıklı soru cevaplarıyla gerçekleştirildi. Köylüler B. Elmalı köyünde sulu tarımın olmadığını arazilerinin büyük bölümü orman içinde kaldığını ifade ederek toplulaştırma olayına topluca karşı olduklarını söylediler. Köylülerin soruları karşısında DSİ yetkilisi kendini ifade etmekte zorlandı. Topu bazen basına atarak işte basında çıkan haberlerin yanlış veya eksik olduğunu vatandaşın yanlış bilgilendirildiğini söylese de köylülerin bilinçli konuşmaları karşısında daha fazla izahat yapamadı. Vatandaşların tümünün razı olmadığını belirten raporu köy muhtarı ve yetkililer imzalayarak zapt altına aldılar.

GÜNYURDU KÖYLÜLERİ BİLGİ VE AKILLI KONUŞMALARIYLA YETKİLİLERİ ŞAŞIRTTI

Günyurdu köyüne geçen DSİ ekibini Köy Muhtarı Niyazi Kavak ve büyük bir kalabalık karşıladı. Sordukları sorularla adeta yetkililere soğuk ter döktüren Günyurdu köylüleri kanun zoruyla hiç kimsenin arazisini elinden alıp toplulaştırma bahanesiyle başkalarına veremezsiniz bizler buna razı değiliz. Bu çalışma sonucu birçok ilde kan döküldüğü cinayetler işlendiğini biliyoruz. Günyurdu köylüleri olarak bugüne kadar kendi aralarında ne yol sorunu nede su sorunu yaşamadıklarını yüksek sesle dile getirdiler. Muhtar Kavak, yetkililere köy halkının 1965 yılından buyana DSİ tarafından devamlı mağdur edildiğini köylülerin çok dolu olduğunu bu işi fazla uzatmadan raporlarını yazmasını ve tüm katılıcıların arazi toplulaştırmasına karşı olduklarını not almalarını ifade etti. Yetkililer tarafından ret raporu hazırlanarak muhtar ve azaların imzalarıyla zapt altına alındı. DSİ yetkilileri Toplantının ardından Burçalık ve Gümüşdere köylerine gitmek için köyden ayrıldılar.

Pazaryeri11.com Pazaryeri haber olarak bu iki toplantıyı yerinde takip ettik. Köylüler yetkililere Büyükelmalı’ da Günyurdu’ da bu konularda bilgi ve akıcı sorularıyla adeta yön verdi. Bu güne kadar hiç kimsenin bilgilendirilmediğini masa başında birkaç yöneticinin kâğıt üzerinde yaptıkları arazi toplulaştırmasına tamamen karşı olduklarını Bilecik ve Pazaryeri ilçesinin siyasilerinin acil olarak bu işe el atmalarını ve huzurlu halkın huzurlarının kaçırılmamasını talep ettiler.

MG-8237

MG-8239

MG-8241
MG-8242
MG-8243
MG-8244
MG-8245
MG-8246

MG-8249
MG-8250
MG-8251

MG-8253

MG-8255
MG-8256
MG-8257
MG-8258
MG-8261
MG-8262

MG-8264
MG-8265
MG-8266
MG-8267
MG-8268
IMG-8259
IMG-8260
IMG-8269

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.