erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 69.300,01 0.435

DSİ nin ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TEPKİLERİ

Yayınlanma Tarihi :
DSİ nin ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TEPKİLERİ

DSİ nin ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TEPKİLERİ

Devlet Su İşleri (DSİ)’ nin Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde toplulaştırma çalışması 2 Eylül tarihli resmi gazete yayınlanırken, karara ilçedeki çiftçilerin tepkisi çok büyük olmuş ve tüm ilçe halkı ve ilgili köyler  bu konuda karara itiraz etmiş ve halen öfke halinde ve Ülke yöneticilerinden acil çözüm bekliyor.

İlçe basını olarak bizde vatandaşın her zaman çıkarları için yanında olduk olmaya da devam ediyoruz. Bu gün Pazaryeri haber olarak Kütahya’dan bir telefon aldım. Sayın Tarım ve Orman Bakanı geçtiğimiz günlerde Kütahya’yı ziyaret etti. Bu ziyarette Bilecik Ak Parti Milletvekili Sayın Halil Eldemir’ inde Valilik makamında Bakan ile bir araya geldiği arazi toplulaştırma konusunun görüşüldüğü bilgisi geldi.  Gelen bilgide Milletvekili Halil Eldemir’ in vatandaşlara iyi anlatılıp  ikna edilirse toplulaştırma olabilir dediği iddia edildi.

Bu iddianın hemen ardından Milletvekili sayın Eldemir’ i telefonla arayarak bu iddia hakkında ne diyorsunuz diye kendisine sordum.  Eldemir, şöyle açıklama yaptı. ” Böyle bir söylem olması mümkün mü ben Bilecik’te bu konuyu ilçe yetkilileri bana getirdiğinde dediğim şuydu millete rağmen böyle bir çalışma olması kabul edilebilir bir durum değildir dedim. Bu işin takipçisi olacağımı söyledim. Perşembe günü Bozüyük ilçesinde iken Bakanın Kütahya da olacağını duyunca bu konuyu konuşmak üzere derhal oraya hareket ettim.

Valilik makamında arazi toplulaştırmasını sordum kendisine vatandaşların buna razı olmadığını ilettim. Sayın Bakan’da bana bu konuyla ilgili DSİ ekipleri bu konu ile ilgili köyleri ziyaret ederek bilgilendirme yapılacaklarını şayet bu duruma herkes karşı ise milletin istemediği bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil olmazsa iptal yoluna gideriz dedi. DSİ yetkilileri resmi gazetede ismi geçen tüm köylere giderek vatandaşa bilgi verecek ve onların bu konuda ki fikirlerini soracaklar. Bu ziyaretler sonucu vatandaşın talepleri bir rapor halinde Bakanlığa iletilecek. Bende Bilecik Milletvekili olarak hemşerilerimin bu taleplerinin sonuna kadar arkasında ve savunucusu olduğumu hatırlatırım.

DSİ yetkililerinin raporunu bekliyorum. Sayın Bakan, halk istemezse bunu iptal yoluna gidebileceklerini ifade etti.  Bu toplulaştırma işinin neden çıktığını sorduğumda DSİ Dereköy sulama hattını döşerken bir çok tarla sahibi sulama kanallarının tarlasından geçirmeye razı olmadığı muvakkat vermemiş olmasından dolayı  DSİ nin çalışmalarında aksamalar oluyormuş arazi toplulaştırması olursa bu tür sorunların ortadan kalktığı bilgisi verilmiş bakana. Yeniden ifade ediyorum halkın razı olmadığı hiç bir işe bende razı değilim iptali için çalışma ve görüşmelerim devam ediyor” dedi.

Artık Nalına ‘da Mıhına ‘da Dedik Halk nerede basın orada

18.09.2023 Pazartesi günü DSİ yetkililerinin Büyük Elmalı, Günyurdu ve Burçalık köylerinde bilgilendirme yapacakları haberini aldık. Pazaryeri Haberleri olarak bu toplantıları yerinde izleyeceğiz . Açıklamaları ve köylülerin tepkilerini buradan sizlere duyuracağım. Şahsım adına bir karış alın teri döktüğüm toprağımı arazi ağaları ile  paylaşmak niyetinde değilim. Siz değerli hemşerilerimde  bu tür haberlerde basının yanında olmanızı ve destek vermenizi istiyorum. Bir çok zaman bu tür haberlerde yalnız bırakıldık maalesef. Bu konuyla ilgili kameralarımız her daim sizlerin düşüncelerine açıktır . Dilediğiniz zaman röportaj yapıp yayınlarım ve kamuoyunu bilgilendiririm. Bir olalım birlik olalım ve diri olalım. yazımızı Merhum Şairimiz M. Akif Ersoy’ un sözü ile bitiriyorum ”   “Tefrika girmeden bir millete, düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez…”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kemal ŞıK Eylül 17, 2023 / 23:12

Düşünce ve yorumlarınız bizi aydınlattı hakkın yanında köylünün yanında olmanıza çok sevindim ve her daim yaninizdayiz

Enver Karagöz Eylül 18, 2023 / 00:59

Sayın vekilin söyledikleri yuvarlak laflar DSI yasa çıkaracağı zaman o ilin milletvekilinden görüş almazmı,hangi tarla sahibi yer altından geçen sulama hattına itiraz etmiş neticede boru gecen yerin üstü tarla sahibince kullanılıyor. Bu zamana kadar hat yaptıkları yerleri kamulaştırmışlarmı? Bir kişi itiraz etse mahkemeler yıllarca sürüyor. Bunlar boş laflar vekilin toplulaştırmadan bal gibi haberi vardı. Vatandaş itiraz edince acaba ne yapabilirim gayretleri içerisinde. 3,5 dönumden fazla arazim yok ama TPLULAŞTIRMAYA karşıyım.