erkanlı inşaat
bilecik vinç
DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 69.017,10 1.768

BAYRAM (Seyfettin Yıldız) Yaşam Koçu

Yayınlanma Tarihi :
BAYRAM (Seyfettin Yıldız) Yaşam Koçu

Bayram

 

Ulusal ya da dinsel yönden önemi olan, kutsal sayılan ve ulusça kutlanan gün.

“Ülkemizde ulusal ve dinsel bayramlar çoktur”

TDK ya göre bakıldığında bayram tam da böyle tanımlanmaktadır. Mecazen de;

“neşe, sevinç getiren şey; neşe, sevinç” anlamlarına gelmektedir.

Dini açıdan kutsal sayılan, Ramazan ayı boyunca oruç tutulduktan sonra ayın sonunda sevinçle kutlanan bir gündür. Ancak öyle bugünlerde olduğu gibi geleneksel halde kutlanan bir bayram değil.

Özünde, hem bedensel hem de ruhsal bir yolculuğun sonunda feraha ermenin son günüdür bayram. Ay boyunca fitre ve zekâtların verildiği, maddi ve manevi açıdan herkesin eşitlendiği bir ay.

İslam ahlakına göre ibadet de yardım da gizli yapılırdı eskiden. Enikonu araştırılır, konu komşudan kimin ihtiyacı varsa ona yardım edilirdi. Camilerde sadaka kutuları olurdu. Bu kutulara isteyen herkes sadaka bırakır, ihtiyaç sahipleri ise gece vaktinde kimseye görünmeden sadece ihtiyaç duydukları kadarını alırlardı. Yine eski zamanlarda sadaka vermek isteyenler bir bakkala gider oradaki borç defterinden güçlerine göre seçtikleri sayfaları sildirip adsız bir şekilde sevaplarını yerine getirilerdi.

Öyle bugünkü gibi reklam kokan olaylar yaşanmazdı. Ulu orta insanlar rencide edilmezdi. Yardımlar yapılırken boy boy fotoğraf çektirilip sosyal medya hesaplarından paylaşılmazdı.

Gelelim bayrama; bayramlarda küslerin barıştığı, uzaktakilerin yakınlaştığı günlerdi. Gelgelelim artık telefonla konuşmak ve tebrik etmek bile zor gelmeye başladı insanlara. Kopyalanan mesajlarla kopya bayram kutlaması gerçekleşiyor. Böylece buruk ramazanlar, buruk bayramlar geçiyor ne yazık ki.

Bir de bu yıl ülkemiz için zor bir yıl oldu ne yazık ki. Malum 6 Şubatta gerçekleşen ülkemizin 11 ilinde asrın felaketine dönüşen deprem gerçeği. Ülkece yaralıyız, buruğuz. Ne yapsak da acımız geçmiyor bir türlü. Bu vesile ile orada canlarını kaybedip deprem şehidi olarak Hakka yürüyen canlara Allah’tan rahmet, geride kalan canlara sabırlar diliyorum.

Hepimizin başı sağ olsun.

Umarım en yakın zamanda yaraları sarılmış ve manen olmasa bile madden eski düzenleri oluşturulmuş olur. Ayrıca yapılan ve yapılacak olan tüm yardım ve desteklerden dolayı devletime ve milletime şükranlarımı arz ediyorum.

Buruk ve eksik de olsa bir bayram bizi bekliyor.

Tüm okuyucularımın mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyor, acısız ve tasasız, birlik ve dirlik içinde geçireceğimiz nice güzel bayramlar diliyorum.

Seyfettin YILDIZ

Kişisel Gelişim Uzmanı

İlişki ve Yaşam Koçu

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.